تاريخچه تجارت در جهان

تجارت بشر اولیه به تهاتر یا همان تعویض جنس با جنس صورت می گرفت كه هر كسی محصول كار خویش را با محصول دیگری تعویض می كرد. به این صورت رفع نیاز صورت می گرفت و نیازی هم به واسطه در امور بازرگانی نبود چون اجتماعات بشری كوچك بودند ونیازهاو احتیاجات نیز كوچك و محدود بود. و وقتی كه اجتماعات بشری بزرگتر شد، محصول كار انها بزرگتر و متنوع تر شده و احتیاجات نیز بیشتر شده و از این طرق واسطه های بازرگانی به وجود امد. كالاها را از شهری به شهر و از كشوری به كشور دیگر می بردند و مدتها طول كشید تا در بین مردم داد وستد رونق پیدا كند. در این دوره بزرگترین خطرات تجاری، خطرهای راه و موانع طبیعی بود. به همین علت فقط اجناسی معامله می شد كه از لحظ وزن كمتر و از نظر قیمت بیشترین قیمت را داشتند. مانند: پارچه، سنگهای قیمتی، ادویه، پوست حیوانات، فلزات گرانبها، ابریشم و غیره .

تجارت در خاور میانه: اولین بازار داد و ستد جهان در ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد در چین بدست امپراتور شن نونگ گشوده شد. چینی ها در قدیم سرآمد تجارت جهان بوده و در سال ۱۲۹۵میلادی نظم و ترتیب تجارت داخلی و خارجی در آب و خشكی باعث تعجب ماركوپولو جهانگرد و نیزی واقع شد.

سومر: سومری ها سالهاقبل از میلاد مسیح در سواحل دجله و فرات و بنادر غربی خلیج فارس تجارت منظمی را دایر كرده اند. و كشتی  های تجاری آنها در كلیه بنادر خاور میانه رفت و آمد داشت. قوانین تجاری راجع به حمل و نقل، حسابداری، خیانت در امانت، نوشته بودند و برای كشتی ها بارنامه صادر می كردند.

مصر، بابل و فنیقیه: در اثر پیشرفت تمدن از شرق به غرب كشورهای بابل، مصر و فنیقیه بوجود آمدند و وارد تجارت شدند. در بابل برای اولین بار تجارت به صورت عمده فروش و خرده فروش و به شكل جداگانه صورت گرفت. فنیقیه نیز بخاطر موقعیت خاص جغرافیایی به مركز تجاری بین المللی آن دوره تبدیل شد و تجار بزرگ اداره امور كشور را به دست گرفتندو به آنها لقب ملت تاجر را داده بودند.

یونان: در یونان تجارت به درجات عالیتری رسید. و برخلاف دیگر كشورها تجارت داخلی رونق گرفت. واردات و صادرات از بازرگانان داخلی جدا شد و ارسال مسطوره جنس و توافق بر روی ان و بعد از انتخاب فرستادن كالا به دست متقاضی از ابداعات یونانیان بود.

روم: رومیان باستان اعتقادی به تجارت نداشتن و ان را حقارت می پنداشتن. جنگ و سیاست را تنها پیشه های عالی بشمار می اوردن. بعلت قرضهایی كه دولت مردان و سیاستمداران از بازرگانان نموده بودند نفوذ تجارت افزایش یافت و به بنادر بزرگ و انبارهای عظیم و بازارهای داد و ستد بنا شد. و روم در تجارت فوق العاده ترقی كرد مخصوصا از لحاظ حجم معاملات.

قرون وسطاء: باشروع قرون وسطا وپا گرفتن فئودالیسم داد و ستد رو به قهقرا رفت. زیرا تمام كوشش مردم صرف كشاورزی می شد كه علاقه فئودال ها بود. آن دوره كشاورزی را تنها فعالیت تولیدی می دانستند وتجارت را اتلاف وقت و كار بدون نتیجه می پنداشتند.

قرون جدید: در قرون ۱۷ و ۱۸ تجارت بین الملی وضع دیگری به خود گرفت. ومراكز بزرگ تجارت در اروپای غربی مخصوصا آلمان، فرانسه، هلند، انگلستان بوجود آمد. بعد آن مخصوصا در قرن ۱۹ بورسها و بانكهای عظیم و اعتبارات تجاری و راهنمایی حمل و نقل و دیگر تسهیلات تجاری مدرن بوجود آمد.

این مطلب را به اشتراک گذارید

پیام بگذارید

کلیه حقوق این وب سایت به شرکت بازرگانی کیمیا بهینه تجارت آتی تعلق دارد.
Kimia.Behineh Trading Group © 2018 . All rights reserved for Company.
www.kimiabehineh.com