آشنایی با پتانسیل تجاری ایران زمین

كشور ايران سرزمين پهناوري است در جنوب غربي آسيا قرار گرفته است. سراسر مرزهاي جنوبي ايران را كرانه هاي خليج فارس و درياي عمان دربر گرفته است. مجموع مرزهاي خشكي ايران 5170 كيلومتر، و مجموع مرزهاي آبي آن در شمال و جنوب، 2510 كيلومتر است. ايران در قلب خاورميانه جاي گرفته است و چون پلي درياي مازندارن، يعني زيباترين درياچه جهان را به خليج فارس وصل مي نمايد و هم چنين مانند چهار راهي بر سر راه شرق و غرب پيوندگاه تجليات فرهنگي، معنوي و سياسي جهان شرق و غرب است.

ایران دارای ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کیلومتر مربع وسعت و طبق سرشماری سال 1392 شمسی (2012 میلادی) دارای جمعیتی حدود ۷۷،۱۸۹،۶۶۹ تن می باشد که بر پایهٔ گزارشی از سوی مجمع جهانی اقتصاد ایران هجدهمین کشور پرجمعیت جهان شناخته شده‌است.

زبان رسمی و اداری ایران پارسی است و کلیه کتاب های درسی طبق اصل پانزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی به این زبان و خط می باشد.

ایران از لحاظ آب و هوایی یکی از منحصربه‌فردترین کشورهاست. اختلاف دمای هوا در زمستان میان گرم‌ترین و سردترین نقطه گاهی به بیش از ۵۰ درجهٔ سانتی گراد می‌رسد.

پایتخت، بزرگ‌ترین شهر و مرکز سیاسی و اداری ایران، تهران است و ساختار سیاسی ایران شامل اشخاص حقیقی و حقوقی است. رهبر در رأس هرم قدرت قرار دارد. پس از رهبر ساختار سیاسی جمهوری اسلامی بر پایه سه قوه مجریه، قضائیه، مقننه‌است.در کنار این نهادها، مجلس خبرگان، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز حضور دارند.

ایران از شمال با جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان و از غرب با ترکیه و عراق همسایه‌است و همچنین از شمال به دریای خزر و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود می‌شود، که دو منطقهٔ نخست از مناطق مهم استخراج نفت و گاز در جهان هستند.

ایران به واسطه قرار گرفتن در منطقه میانی اوراسیا (اوراسیا نامی است که از آمیزش دو واژه اروپا و آسیا پدید آمده‌است. از آنجا که دو قاره آسیا و اروپا مرز طبیعی ویژه‌ای ندارند و مرزبندی کنونی میان این دو قاره بیشتر تاریخی و فرهنگی است؛ برخی از گیتاشناسان این دو قاره را قاره‌ای یکپارچه دانسته و آن را به این نام می‌خوانند.) موقعیتی راهبردی دارد. و از اعضای سازمان ملل متحد، جنبش عدم تعهّد، سازمان کنفرانس اسلامی، اوپک، سازمان اکو و چندین سازمان بین‌المللی دیگر است. ایران یک قدرت منطقه‌ای در جنوب غربی آسیا است و جایگاه مهمی را در اقتصاد جهانی به دلیل در اختیار داشتن صنعت نفت، صنعت پتروشیمی، گاز طبیعی و خودروسازی برای خود بدست آورده‌است.

طبق تحقیقات و پژوهش های بین الملل 7 درصد از کل منابع طبیعی در ایران واقع شده است در صورتی که تنها یک درصد جمعیت جهان را دارا می باشد.

این مطلب را به اشتراک گذارید

پیام بگذارید

کلیه حقوق این وب سایت به شرکت بازرگانی کیمیا بهینه تجارت آتی تعلق دارد.
Kimia.Behineh Trading Group © 2018 . All rights reserved for Company.
www.kimiabehineh.com